Partikül Filtresi Nedir?

Partikül Filtresi Nedir?

Partikül filtresi (DPF) yeni nesil araçların egzoz sistemlerinde insan sağlığına ve çevreye minumum düzeyde zarar verilmesi için kullanılan bir parçadır.

Parça tipik bir susturucuya benzese de içerisinde küçük gözenekler bulunur. Dizel motorun egzoz manifoldundan çıkan gazların ilk geçtiği yer partikül filtresidir.

Partikülün kısaca anlamı da, tam olarak yanmamış sıvı veya katı maddelere denir. Partikül filtresi (DPF) yeni nesil araçların egzoz sistemlerinde insan sağlığına ve çevreye minumum düzeyde zarar verilmesi için kullanılan bir parçadır. Parça tipik bir susturucuya benzese de içerisinde küçük gözenekler bulunur. Dizel motorun egzoz manifoldundan çıkan gazların ilk geçtiği yer partikül filtresidir.

Partikülün kısaca anlamı da, tam olarak yanmamış sıvı veya katı maddelere denir. Partikül Filtresi Çalışma Sistemi? Partikül filtresi, basit bir yapıda görünse de işlevi büyüktür.

Petek şeklinde gözeneklerden oluşan filtre egzozdan çıkan gazı dışarı atar. İşte, egzoz gazı içerisindeki çevreye çok zararlı olan bu maddeler peteklere yapışır ve çevreye zarar vermesi önlenir.

Fakat, bu gözeneklerde biriken kurumlar gözeneklerde kalmazlar ve partikül kurumlarla tıkanır ve sonucunda motorun çalışması güçleşir, yakıt yakımı artar ve motor ısınır.

Partikül Filtresi Temizliği Yüksek ısıyla temizleme işlemi araçta otomatik olarak uygulanan işlemdir. Partikül filtresini 700 dereceye ulaştığında kurumlar yakılırak dışarı atılır.

Partikül filtresini temizlemek için piyasada satılan birçok kimyasal bulunuyor. Genellikle, kimyasalllar motorun yakıt deposuna koyulur ve bu kimyasallar yakıtla birlikte yandığında çıkan gazlar partikülün içerisinde peteklerin içerisindeki kurumu çözerek dışarı atılmasına etkendir.

Filtre, araçtan sökülerek çeşitli kimyasallarla temizlenir. Partikül filtresini, bilgisayardan orijinal programlı cihazlara jenerasyon yaparak temizleme yapılır.

+13 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.