Partikül Filtresi Nedir? Temizleme İşlemleri

Partikül Filtresi Nedir? Temizleme İşlemleri

Partikül filtresi, dizel araçların egzoz sistemlerinde özellikle insan sağlığı ve çevreye verilen zararı en azına indirmek için kullanılan bir parçadır.

Partikül filtresi, motorun egzoz manifoldundan çıkan gazların ilk olarak geçtiği yerdir. Partikül filtresi, içerisinde küçük gözenekler olan susturucuya benzeyen bir parçadır.

Partikül denilince, birçok nedenden dolayı tam yanmamış katı ve sıvı maddeler akla gelir. Partikül filtresi, yapısı gözeneklidir. Egzozdan çıkan gazlar işte bu gözeneklerden geçer.

Egzozdan geçen bu zararlı gazlar, bu küçük gözeneklere yapışır ve çevreye zarar vermesi önlenir. Bu kurumlar, sürekli gözeneklerde kalmazlar ve buradaki partikül kurumlarla birlikte tıkanarak motorun çalışmasını zorlar. Motorun ısısı artar ve yakıt sarfiyatı fazlalaşır. Partikül filtresi yüksek ısıyla temizleme işlemi hemen her araçta kendiliğinden olan bir sistemdir.

Partiküllerin ısısı, 700 dereceye ulaşarak filtre içerisindeki kurumları yakar ve dışarıya atar. Partikül filtresini 700 dereceye ulaştırmak oldukça zordur.

Hele ki aracınızı kısa süreli mesafelerde bu sıcaklıklara ulaşmak zor olacağından partikül filtresi hiç temizlenmiyor olabilir. Aracı olduğu yerde 2500 devirde yarım saat tutarsanız ve bunu her 20 bin km. de yaparsanız bu uygulama partikül filtresinin temizliği için çok olumlu olacaktır.

+13 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.