Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

Yeni nesil dizel araçların egzoz sistemlerinde bulunan partikül filtresi, insan sağlığına ve çevreye zarar verilmemesi için yapılmıştır.

Son sistem araçlarda kendi kendine temizleme özelliği olsa da, yüzde yüz temizleme sağlayamaz. Partikül filtreleri, yapısı itibariyle gözeneklidir.

Yapısı itibariyle basit gibi görünse de bu parçaların görevi oldukça büyük ve önemlidir. Parçadaki gözenekler, tam olarak yanmamış yakıtın dışarıya atılmasını önleyerek içerisinde hapseder. Filtre, yanmamış gazları filtre etmeye yarar.

Partikül Filtresi Zararları Nelerdir? Partikül filtresi tıkalı olmadığı sürece motora zararı olmamakla birlikte filtrenin faydaları çoktur. Partikül filtresi, tıkanmaya başladığı zamanlarda yakıt sarfiyatınız artacaktır.

Motora hararet yaptırır ve aracınızın performansını düşürür. O yüzden, partikül filtresini sık sık temizleme işlemini yerine getirmek ve jenerasyon işlemlerini yaparak kontrol altında tutmalıyız.

Partikül Filtresi Faydaları? Otomobil firmaları, ürettiği araçlarda motor, güç, yakıt tasarrufu ve çevreye verilen zararları minumuma indirmek için adeta kıyasıya rekabet içindedirler.

Tüketici, araç satın alırken aracın emisyonuna bakar. Partikül filtresi, insana ve çevreye zarar verecek zehirli gazların süzülerek dışarı atılmasını önler. Partikül filtresi, yakıt tasarrufu sağlamaz.

Diğer Hizmetler

+13 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.